BASIN BÜLTENLERİ

Çıkış Yap
Yunan Dergilerinde Köşebaşı İçin Türkçe Başlık > 15.11.2006

Türkiye'de olduğu gibi dünyada da adından başarıyla söz ettiren Köşebaşı'nın geçtiğimiz aylarda açılan Atina şubesi büyük ilgi görüyor. Yunanistan'ın en önde gelen dergilerinde lezzeti, dekorasyonu ve servisinden övgüyle bahsedilen Köşebaşı için dergiler, Türkçe "hoş geldin" başlığı atarak jest yaptılar.

Kebabın Dayanılmaz Hafifliği > 17.09.2006

Kebap kültüründe devrim yaratarak, ilklere imza atan Köşebaşı, on bir ayın sultanı Ramazan'ı zengin mönüsü ile karşılıyor. İftar sofrasını hafif yiyeceklerle donatacak olan Köşebaşı'nın Ramazan'a özel olarak taş fırında hazırlayacağı kepek ekmeğinde ıspanaklı ve patlıcanlı pideleri lezzeti ile çok konuşulacak.

Köşebaşi Atina'da > 14.09.2006

Kebabın sağlıklı ve modern sunumu ile yemek kültüründe bir devrim yaratan Köşebaşı, önceden ünüyle ulaştığı yabancılara, şimdi lezzetini de taşıyor. Türk kebap kültürünü tüm dünyaya tanıtmayı amaçlayan Köşebaşı, açtığı yurtdışı şubeleri ile lezzet halkasına her geçen gün yenilerini ekliyor.

Cool Restaurants'ın Tercihi Köşebaşı > 09.09.2006

Dünyanın önde gelen rehberlerinden Zagat Survey tarafından "kaçırılmaz," "modern," ve "yerel favori" olarak tanımlanan, Conde Nast Traveler'ın dünyanın en iyi 50 restoranı arasında gösterdiği ve Time Dergisi'nin de İstanbul'un en iyi kebap restoranı olarak dünyaya duyurduğu Köşebaşı, şimdi de sektörün önde gelen şehir rehberi Cool Restaurants tarafından İstanbul'un en iyi kebap restoranı seçildi ..

Cool Restaurants'ın Tercihi Beylikdüzü Köşebaşı > 11.08.2006

Bugüne kadar dünyaca ünlü pek çok rehberden ödül alan ve adını dünyaya "İstanbul'un en iyi kebap restoranı "olarak duyuran Köşebaşı, şimdi de sektörün önde gelen şehir rehberi Cool Restaurants tarafından İstanbul'un en iyi kebap restoranı seçildi ..

Euro.Message madebycat ®