BASIN BÜLTENLERİ

Çıkış Yap
Yabancıların Türkiye'deki İlk Durağı "Köşebaşı Restaurantı" > 10.04.2007

Dünyanın önde gelen rehberlerinden Zagat Survey tarafından "kaçırılmaz," "modern" ve "yerel favori" olarak tanımlanan, Conde Nast Traveler'ın dünyanın en iyi 50 restoranı arasında gösterdiği Köşebaşı, Time Dergisi ve Cool Restaurants tarafından da "İstanbul'un en iyi kebap restoranı" seçilerek, ödüllendirildi.

Köşebaşı'nın Şık Ambiansında Keyifli Ve Lezzetli İş Yemekleri > 23.03.2007

Modern sunumu ile kebap ve et kültüründe bir ilke imza atan Köşebaşı, yenilenen şık dekorasyonu, zengin mönüsü ve merkezi konumu ile iş yemekleriniz için ideal bir seçim.

Food Service Dergisi "Köşebaşı, Avrupa'yı Fethedecek" > 03.02.2007

Avrupa'nın önde gelen dergilerinden Food Service Europe, İstanbul'u konu ettiği sayısında, Köşebaşı'nın başarılarını sayfalarına taşıdı. Markanın Avrupa'yı fethetmeye hazırlandığını belirten dergide, "yemeğin kalitesi, atmosferi, temizliği, hijyenik standartları ve servis kalitesi ile Köşebaşı, hedeflediği grubu tam on ikiden vurdu" deniyor.

Köşebaşı'nda Aşk ile Randevunuz Var > 01.02.2007

Köşebaşı Beylikdüzü, yılın en romantik günü olan 14 Şubat'ta sizlere, özel bir akşam vaat ediyor. Mum ışığında, akordiyon ve keman eşliğinde yiyeceğiniz birbirinden lezzetli yemekler ile unutamayacağınız bir akşama imza atacaksınız.

Köşebaşı'ndan Yeni Yıla Yeni Dekorasyon > 12.01.2007

Lezzet ve şıklığın adresi Köşebaşı, 2007'ye Levent şubesini yenileyerek girdi. Modern sunumu ile kebap kültüründe bir ilke imza atan Köşebaşı, restoranlarında yaptığı yenilikler ile kebapseverlere en iyiyi sunmaya devam ediyor.

Euro.Message madebycat ®